Termowiercenie to termiczna metoda wykonywania otworów pod gwinty przy pomocy specjalnego termowiertła. Narzędzie to w wyniku obracania się i tarcia o materiał powoduje powstanie wysokiej temperatury, która powoduje uplastycznienie materiału i uformowanie tulejki. W kolejnym etapie wykonuje się gwint dlatego spotyka się także określenia jak: termogwinty. Termowiertło ma kształt stożkowo walcowy w części roboczej i dwie pozostałe części walcowe. Czasami środkowa część przystosowana jest do fazowania krawędzi otworów przybierając różne kształty.
Jakie są rodzaje termowierteł?
Ze względu na swoją budowę dzielimy je na: termowiertła krótkie i długie oraz formujące i fazujące.
Jakie materiały można formować przy pomocy termowierteł?
Termowiercenie może obrabiać materiały, które są plastyczne w trakcie podniesienia ich temperatury. Będą to np. stale konstrukcyjne, stale nierdzewne i kwasoodporne, metale kolorowe i stopy metali jak. aluminium, miedź, mosiądz.
Gdzie termowiercenie znajduje zastosowanie?
Technologię można zastosować wszędzie tam, gdzie potrzebne są mocne połączenia gwintowane w cienkich materiałach metalowych. Czyli np. w profilach, rurach, poręczach, balustradach, obudowach, blachach, uchwytach, rozdzielaczach CO i wielu innych.
Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w temacie termowiercenia?
Skontaktuj się z nami!